Aktualności
Informacja
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie zwraca się z prośbą o niepodrzucanie pod drzwi jednostki rzeczy, które chcą Państwo przekazać dzieciom i rodzinom zastępczym.
Prosimy o wcześniejsze umówienie przekazania darowizny pod telefonem
58-686-50-05 sekretariat.
„Uwierz w siebie-kompleksowe usługi społeczne wsparcia rodziny na obszarze powiatu kościerskiego”
Już niebawem w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie kończyć się będzie realizacja projektu „Uwierz w siebie-kompleksowe usługi społeczne wsparcia rodziny na obszarze powiatu kościerskiego” projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Zajęcia warsztatowe, grupowe i wsparcie indywidualne realizowane są w PCPR zgodnie z założeniami podnoszenia kompetencji społecznych na działania ukierunkowane na dorosłych i dzieci. Dorośli w dalszym ciągu biorą udział w warsztatach m.in. z kosmetologiem, dietetykiem, seksuologiem, pedagogiem, logopedą, pielęgniarką. Mogą korzystać ze wsparcia psychologa i pedagoga. Najbardziej, głównie panie cieszą spotkania ze kosmetologiem, ponieważ mogą przekonać się na własnej skórze o dobroczynnych właściwościach kosmetyków bądź zabiegów. Uczestniczki nabywają wiedzę na warsztatach i przedkładają je w życie codzienne. Ostatnie zajęciach z dietetykiem pozwoliły dorosłym pozyskać wiedzę o substancjach czynnych roślin oraz podnosili swoje kompetencje w nauce kształtowania właściwej mowy z logopedii, co może przedłożyć się na prawidłową pracę z dziećmi. Natomiast dzieci objęte były zajęciami z socjoterapii. Niedawno nasza młodzież doskonaliła swoje umiejętność w kontaktach z ludźmi. Ćwiczyli i gimnastykowali się, aby dojść do wniosku, że najważniejsza jest komunikacja między nimi. W okresie przedświątecznym młodzi uczestnicy projektu mogli przeżyć dużo miłych chwil kulturalnych, a dorośli skorzystali z chwili relaksu od codziennych obowiązków i przedświątecznych przygotowań. Odbył się wyjazd do Teatru Muzycznego w Gdyni, do kina Remus, gdzie również Mikołaj nie zapomniał o grzecznych dzieciach. Niebawem kolejne ciekawe zajęcia czekają na naszych uczestników.
Szanowni Państwo! Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie informuje, że Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wychodząc naprzeciw osobom niepełnosprawnym, dał możliwość składania wniosków bez wychodzenia z domu przez nowy elektroniczny System Obsługi Wsparcia Finansowego (SOW) za pośrednictwem podpisu elektronicznego lub profilu zaufania. Od stycznia 2020 roku Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie przyjmuje wnioski w systemie SOW o dofinansowanie na turnus rehabilitacyjny, zapotrzebowanie na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, dofinansowanie na sport kulturę, rekreację i turystykę. Informujemy, że osoby, które nie posiadają elektronicznego podpisu lub profilu zaufanego, w zakresie wniosków o dofinansowanie na turnus rehabilitacyjny, zapotrzebowanie na przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze mogą wypełnić wniosek za pomocą Systemu SOW www.sow.pfron.org.pl., następnie go wydrukować i dostarczyć do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie ul. I.Krasickiego 4, 83-400 Kościerzyna. Natomiast nabory do programu Aktywny samorząd Moduł I i II w 2020 roku PCPR prowadzi tylko i wyłącznie za pomocą internetowego Systemu SOW www.sow.pfron.org.pl. W związku z tym każda osoba ubiegająca się o dofinansowanie, musi dysponować profilem zaufanym bądź podpisem kwalifikowanym. Na stronie www.gov.pl znajdą państwo szczegółowe instrukcje dotyczące rejestracji i założenia profilu zaufanego. W razie jakichkolwiek pytań prosimy kontaktować się z pracownikiem PCPR pod numerem telefonu 58/686 50 05 lub 681 52 69. Załączniki do wniosków można pobrać w systemie SOW lub na stronie internetowej PCPR -w zakładce „pliki do pobrania” bądź osobiście w placówce.
Zaproszenie
„Ortotyka 3D” jest pilotażowym projektem firmy Omni3D i Meyra Group realizowanym we współpracy z Fundacją On/Off. Jego celem jest rekrutacja osób zainteresowanych skorzystaniem z możliwości przemysłowego druku 3D i przygotowaniem testowych wersji wydruków stabilizujących lub zastępujących narząd ruchu.
Rekrutacja ruszyła 3 grudnia w Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Organizatorzy na zgłoszenia czekają do końca lutego 2020.
Celem projektu jest zrealizowanie prototypowych wydruków 3D wykonanych przez Omni3D z udziałem konsultantów firmy Meyra Group, która jest liderem na rynku sprzętu rehabilitacyjnego i ortopedycznego.
Po wstępnych wywiadach i pogłębionych konsultacjach z osobami, które prześlą formularz zgłoszeniowy i wyrażą tych samym chęć uczestnictwa w projekcie wezmą udział trzy osoby, dla których bezpłatnie zostaną zaprojektowane i wydrukowane:
• gorsety 3D,
• ortezy 3D,
• sprzęt rehabilitacyjny.
Koniecznie należy zapoznać się z regulaminem projektu oraz przesłać formularz zgłoszeniowy na adres kontakt@omni3d.net.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie https://omni3d.pl/ortotyka-3d/.
Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych
Dnia 02 grudnia 2019 roku Zarządzeniem Starosty Kościerskiego Nr 91/2019 została powołana Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych. Powiatowe Rady, będące organami opiniodawczo-doradczymi, składają się z 5 członków, których Starosta powołuje spośród kandydatów zgłoszonych przez działające na terenie danego powiatu organizacje pozarządowe, fundacje i jednostki samorządu terytorialnego. Na kadencję w latach 2019-2023 członkami Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych przy Staroście Kościerskim zostali powołani: - Henryk Ossowski (Starostwo Powiatowe w Kościerzynie), - Leszek Prądziński (Urząd Miasta Kościerzyna), - Marlena Burandt (Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych w Gminie Kościerzyna), - Tadeusz Hamernik (Stowarzyszenie „Kaszubska Nadzieja” w Kościerzynie, - Barbara Łangowska (Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży sprawnej inaczej „Otwarte Serca”). Powiatowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych działa w oparciu o przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz Rozporządzenia Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 marca 2003 r. w sprawie organizacji oraz trybu działania wojewódzkich i powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych, a do jej zakresu działania należy inspirowanie przedsięwzięć zmierzających do integracji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych oraz realizacji praw osób niepełnosprawnych, opiniowanie projektów powiatowych programów działań na rzecz osób niepełnosprawnych, ocena realizacji programów, opiniowanie projektów uchwał i programów przyjmowanych przez Radę Powiatu. Natomiast 19 grudnia 2019 r. odbyło się posiedzenie inauguracyjne Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, podczas którego Alicja Żurawska starosta kościerski wręczyła członkom Rady akty powołania. Spotkanie to było okazją do złożenia podziękowań przez Starostę dotychczasowym członkom Społecznej Rady kadencji 2015-2019.
Rejs żaglowcem "Pogoria Gdynia"
"Pogoria" to polski żaglowiec, który na swój pokład przyjmuje młodych adeptów żeglarstwa. To właśnie z „Pogorią” wychowankowie z rodzin zastępczych otrzymali możliwość przeżycia fantastycznej i niezapomnianej przygody, która rozpoczęła się 15 listopada 2019 r. Razem z załogą i pozostałymi członkami rejsu przemierzyli trasę niemalże 1800 km, by zaokrętować się w San Remo. Baczne oko Pana Kapitana oraz załogi stałej i oficerskiej czuwało nad tym, aby właściwie wykonywali powierzone im zadania. Niestety wszystko co dobre szybko się kończy, ale miłe wspomnienia pozostaną w pamięci wychowanków już na zawsze