Aktualności
Przedłużenie terminu składania wniosków w ramach Modułu III
W związku z trwającą sytuacją epidemiczną Zarząd Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych podjął decyzję o przedłużeniu terminów składania wniosków w ramach Modułu III programu „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.
Wnioski o dofinansowanie w ramach Modułu III mogą być składane przez osoby niepełnosprawne do Realizatorów programu (samorządów powiatowych) w trybie ciągłym do dnia 16 listopada 2020 r.
Ważne informacje!
· Wysokość pomocy wynosi 500 zł miesięcznie na jedną osobę niepełnosprawną, z tym że okres na jaki może zostać przyznane świadczenie nie może być dłuższy niż 5 miesięcy. W każdym z miesięcy, wykazanych we wniosku o przyznanie świadczenia w ramach Modułu III, musi wystąpić brak możliwości korzystania z opieki w placówce rehabilitacyjnej przez okres co najmniej 5 kolejnych następujących po sobie dni roboczych.
· Świadczenie nie przysługuje za miesiąc, w którym nastąpiła wypłata dodatkowego zasiłku opiekuńczego, przyznanego w związku z ustawą o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
· W imieniu osób niepełnoletnich oraz ubezwłasnowolnionych częściowo lub całkowicie z wnioskiem mogą wystąpić opiekunowie prawni tych osób.
· Wnioski należy składać poprzez System Obsługi Wsparcia finansowanego ze środków PFRON (system SOW). – https://sow.pfron.org.pl/ w obecnej sytuacji to najbezpieczniejsze rozwiązanie: bez wychodzenia z domu, bez kolejek i bez barier.
· Możliwość złożenia wniosku w systemie SOW mają również osoby, które nie posiadają profilu zaufanego lub podpisu elektronicznego, wystarczy założyć konto w systemie.
Dzięki SOW możliwe jest załatwienie sprawy bez wychodzenia z domu na każdym jej etapie:
- wypełnienie i złożenie wniosku,
- dokonanie ewentualnych uzupełnień,
- uzyskanie informacji o przyznaniu dofinansowania.
Pomoc finansowa skierowana jest do osób niepełnosprawnych, które są lub były w okresie od 9 marca 2020 roku:
- uczestnikami warsztatów terapii zajęciowej;
- uczestnikami środowiskowych domów samopomocy, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507, z późn. zm.);
- podopiecznymi dziennych domów pomocy społecznej, funkcjonujących na podstawie przepisów ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1507, z późn. zm.);
- podopiecznymi placówek rehabilitacyjnych, których działalność finansowana jest ze środków PFRON na podstawie art. 36 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426, z późn. zm.);
- uczestnikami programów zatwierdzonych przez Radę Nadzorczą PFRON i w ramach tych programów korzystają ze wsparcia udzielanego przez placówki rehabilitacyjne;
- pełnoletnimi (od 18 do 25 roku życia) uczestnikami zajęć rewalidacyjno-wychowawczych organizowanych zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 kwietnia 2013 r. w sprawie warunków i sposobu organizowania zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim (Dz. U. z 2013 r. poz. 529);
- pełnoletnimi (od 18 do 24 roku życia) wychowankami specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych oraz specjalnych ośrodków wychowawczych, bądź uczniami szkół specjalnych przysposabiających do pracy funkcjonujących na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910);
- pełnoletnimi (od 18 do 25 roku życia) wychowankami ośrodków rehabilitacyjno-edukacyjno-wychowawczych oraz ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych funkcjonujących na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2020 r. poz. 910).”
Więcej informacji znajduje się na stronie internetowej: http://www.pfron.org.pl/o-funduszu/programy-i-zadania-pfron/programy-i-zadania-real/pomoc-osobom-niepelnosprawnym-poszkodowanym-w-wyniku-zywiolu-lub-sytuacji-kryzysowych-wywolanych-chorobami-zakaznymi/
Kampania 19 dni przeciwko przemocy wobec dzieci i młodzieży
9 LISTOPADA ŚWIATOWY DZIEŃ ADOPCJI
Szanowni Państwo, w związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Adopcji przypadającym 9 listopada 2020 r. zachęcamy do wspólnego celebrowania tego wydarzenia. Jest to też dzień, który ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat adopcji, pokazanie faktów i obalenie mitów jej dotyczących oraz pokazanie innej drogi rodzicielstwa, która jednocześnie pomaga potrzebującym dzieciom. Jeżeli chcielibyście Państwo przyłączyć się do inicjatywy, prosimy o rozpowszechnianie i umieszczanie symbolicznych zdjęć „uśmiechniętej dłoni” w dowolnie wybranej przez Państwa formie. Zachęcamy również do udostępnienia symbolu Święta za pośrednictwem mediów społecznościowych i zaangażowania swoich znajomych do symbolicznego zaakcentowania idei adopcji w dniu 9 listopada „uśmiechniętą dłonią”.
AKTUALNOŚCI !!! KOMUNIKAT DYREKTORA PCPR
Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie w związku trwającym stanem epidemii i zagrożeniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2, informuje, że od dnia 19 października wznawia bezpośrednią obsługę klientów w zakresie spraw niezbędnych wymagających bezpośredniego kontaktu z osobą prowadzącą postępowanie.
Zespół ds. Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności zaleca, aby klienci którzy pragną złożyć wnioski w sprawie wydania orzeczeń o niepełnosprawności, wnioski o wydanie legitymacji osobom niepełnosprawnym, dokumentacji medycznej lub o dofinansowanie ze środków PFRON na poszczególne zadania składali je poprzez system SOW. Inne, nie objęte systemem SOW zalecamy składać wraz z dokumentacją za pośrednictwem:
- poczty polskiej,
- drogą elektroniczną poprzez e-mail: pcpr.koscierzyna@powiatkoscierski.pl
- poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą ePUAP www.epuap.gov.pl.
- lub prosimy składać w przygotowanej skrzynce na korespondencję przy wejściu głównym PCPR.
Skrzynka jest monitorowana od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00. Prosimy o NIE WRZUCANIE DO SKRZYNKI KORESPONDENCJI PO GODZ. 14.00 oraz w WEEKEND.
Niezbędne formularze do poszczególnych wniosków można pobrać na stronie PCPR www.pcprkoscierzyna.pl w zakładce druki do pobrania.
PCPR funkcjonuje w godzinach dotychczasowych tj. pn.,wt.,czw., od 7.30 do 15.30,śr. od 7:30 do 17:00 i pt. od 7:30 do 14:00.
Punkt Interwencji Kryzysowej i Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej będzie przyjmował indywidualnie wg zapisów telefonicznych 58-686-50-05 27 (wizyta możliwa wyłącznie po wcześniejszym umówieniu telefonicznym).
Informacji telefonicznych można uzyskać pod numerami:
- Zespół ds. Planowania, Analiz i Organizacji 58 686-50-05 wew. 36,
- Zespół ds. Świadczeń i Pomocy Instytucjonalnej 58 -686- 50-05 wew. 28,
- Sekretariat tel/fax 58 681-53-94 lub 58 686-50-05,
- Punkt Interwencji Kryzysowej 667-761-455 lub 58 686-50-05 wew. 32,
- Zespół ds. Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych 500-728-545 lub 58 681-52-69 wew. 26,
- Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności 514-436-734 lub 58-686-50-05 w. 23,
SZANOWNI PAŃSTWO!
Przyjęte zasady mają zapewnić możliwość nieprzerwanego świadczenia usług na rzecz mieszkańców powiatu kościerskiego przez naszą jednostkę, dlatego Dyrektor PCPR APELUJE o wyrozumiałość, rozwagę i odpowiedzialność za siebie i innych oraz stosowanie się do zaleceń sanitarnych (noszenia maseczek, dezynfekcji rąk)
Obowiązkowy test na COVID-19, przed wyjazdem na turnus rehabilitacyjny
Oddział Pomorski Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych uprzejmie informuję, iż z dniem 9 października 2020 roku weszły w życie istotne zmiany w rozporządzeniu rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii Dz. U 2020 poz. 1797.
W § 15 przedmiotowego Rozporządzenia mowa, iż warunkiem rozpoczęcia rehabilitacji w ramach turnusu rehabilitacyjnego, jest negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego przez uczestnika turnusu, a także opiekuna uczestnika turnusu, jeżeli konieczność jego obecności wynika z wniosku lekarza. Podstawą do wykonania testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 finansowanego ze środków publicznych jest kopia wniosku lekarza, pod którego opieką znajduje się osoba niepełnosprawna, o skierowanie na turnus rehabilitacyjny, wraz z kopią informacji o wyborze turnusu rehabilitacyjnego, oraz kopią informacji o przyznaniu dofinansowania ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wydanej przez organ rozpatrujący wnioski o dofinansowanie.
Schemat zlecania badania w kierunku COVID-19 dla uczestników turnusów rehabilitacyjnych
Komunikat Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie
Komunikat Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie
W związku z wystąpieniem zakażenia COVID-19 wśród pracowników PCPR i tym samym objęciem części pracowników kwarantanną, Dyrektor PCPR informuje, iż dla bezpieczeństwa mieszkańców czasowo ogranicza się bezpośrednią obsługę klientów jednostki. Informuję, iż prowadzone zaocznie komisje Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności zostają wstrzymane na okres kwarantanny pracowników.
Wszystkie orzeczenia wydane do 09.10.2020 r. zostaną wysłane pocztą.
Wstrzymuje się wydawanie legitymacji osób niepełnosprawnych oraz kart parkingowych do 19 października 2020 r. O nowym terminie osoby będą powiadamiane telefonicznie.
Zespół ds. Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyjmuje wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON na poszczególne zadania jak dotychczas poprzez system SOW. Inne, nie objęte systemem SOW w wersji papierowej można przesłać pocztą pod adres PCPR ul. I. Kra-sickiego 4, 83-400 Kościerzyna lub składać do skrzynki koresponden-cyjnej.
Zalecamy, aby klienci którzy pragną złożyć wnioski w sprawie wydania orzeczeń o niepełnosprawności, wnioski o wydanie legitymacji osobom niepełnosprawnym, dokumentacji medycznej, uzupełniania braków formalnych we wnioskach - wykonywali obowiązek za pośrednictwem poczty lub składali w przygotowanej skrzynce na korespondencję przy wejściu głównym PCPR.
Skrzynka jest monitorowana od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.00 do 14.00.
Prosimy o NIE WRZUCANIE DO SKRZYNKI KORESPONDENCJI PO GODZ. 14.00 oraz w WEEKEND.
Wszystkie sprawy, zapytania i podania/wnioski można składać za po-średnictwem poczty, poczty elektronicznej e-mail pcpr.koscierzyna@powiatkoscierski.pl, lub za pośrednictwem platformy ePUAP.
Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej jest do dyspozycji rodzin zastępczych pod dotychczasowymi telefonami poszczególnych koordynatorów.
Pozostałe Zespoły PCPR pracują z ograniczonym kontaktem z klientami w godzinach pracy tj. pn.,wt.,czw., od 7.30 do 15.30, śr. od 7.30 do 17.00 oraz pt. od 7.30 do 14.00.
Telefony do kntaktu:
- Zespół ds. Planowania, Analiz i Organizacji 58 686-50-05 wew. 36,
- Zespół ds. Rodzinnej Pieczy Zastępczej 58 686-50-05 wew. 27 lub do poszczególnych koordynatorów,
- Zespół ds. Świadczeń i Pomocy Instytucjonalnej 58 -686- 50-05 wew. 28,
- Sekretariat tel/fax 58 681-53-94 lub 58 686-50-05,
- Punkt Interwencji Kryzysowej 667-761-455 lub 58 686-50-05 wew. 32,
- Zespół ds. Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych sekretariat PCPR lub 500-728-545;
- Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności – sekretariat PCPR lub 514-436-734;
Za utrudnienia przepraszamy i prosimy o wyrozumiałość Dyrektor PCPR Marzena Hinca