Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie

KościerzynaPCPR Kościerzyna

Powiat Kościerski - Serce Kaszub BIP Warsztat terapii zajęciowej Dom pomocy społecznej w Cisewiu Centrum Administracyjne Placówek - Opiekuńczo - Wychowawczych Dom pomocy społecznej w Stawiskach Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko Dolina Tęczy OHP Elektroniczna skrzynka podawcza

Archiwum - Spotkanie podsumowujące Projekt Systemowy

Spotkanie podsumowujące Projekt Systemowy

powrót

Spotkanie podsumowujące Projekt Systemowy

Koniec roku jest okresem podsumowań. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie wykorzystało ten czas na podsumowanie Projektu Systemowego pn.: „Mój potencjał – moja szansa na samodzielne życie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. 
Dnia 6 grudnia podczas spotkania uczestników Projektu i realizatorów specjaliści: doradca zawodowy i psychologowie: ds. dziecka i rodziny oraz ds. osób niepełnosprawnych dokonali podsumowania swoich zajęć. Została także przedstawiona prezentacja multimedialna z realizowanego w 2010r. Projektu.

Celem ogólnym Projektu jest zwiększenie szans na zatrudnienie i podniesienie kompetencji społecznych osób niepełnosprawnych i usamodzielnianych zagrożonych wykluczeniem społecznym z terenu Powiatu Kościerskiego.
W wyniku naboru poprzez ogłoszenia w prasie i radio przyjęto do Projektu 10 osób niepełnosprawnych i 10 osób usamodzielnianych, ponadto 14 osób z ubiegłych lat przystąpiło do kontynuacji udziału w Projekcie. Łącznie w Projekcie uczestniczyło 34 Beneficjentów.
Uczestnicy Projektu korzystali z form wsparcia określonych jako instrumenty aktywnej integracji. W skład tych instrumentów wchodzą działania z 4 grup: aktywizacji zawodowej, edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej.
Aktywizacja zawodowa prowadzona była w formie warsztatów grupowych i indywidualnych konsultacji. Przeprowadzono łącznie 92 godziny wsparcia w ramach którego Beneficjenci uczyli się m.in. metod poszukiwania pracy, jak dobrze napisać CV i list motywacyjny oraz jak zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zorganizowano także dla osób niepełnosprawnych wyjazd na „Giełdę Pracy”. Wsparcie z zakresu aktywizacji edukacyjnej pozwoliło na opłatę czesnego 10 osobom, które uzupełniają wykształcenie na poziomie ponadgimnazjalnym i policealnym oraz na dofinansowanie do czesnego 6 osobom, które pobierają naukę na studiach wyższych. Ponadto instrument ten pozwolił na sfinansowanie takich szkoleń jak kurs języka angielskiego, niemieckiego, komputerowy, obsługa kas fiskalnych, operator koparko ładowarki, kierowca wózków jezdniowych, czy prawo jazdy kategorii B i E. Oprócz kursów podnoszących kwalifikacje zawodowe przeprowadzone zostały kursy podnoszące umiejętności społeczne np. szkolenie z wizażu i stylizacji, czy kreatywności pamięć. Dla osób niepełnosprawnych przygotowano szkolenie z „form wsparcia dla osób niepełnosprawnych” a specjalnie dla Pań „Kobieta aktywna na rynku pracy”. Aktywizacja zdrowotna pozwoliła na dofinansowanie wyjazdu na turnus rehabilitacyjny 10 osobom niepełnosprawnym i 6 opiekunom oraz sfinansowanie zabiegów rehabilitacyjnych 5 osobom. Zaś w ramach aktywizacji społecznej przeprowadzono ponad 140 godzin wsparcia indywidualnego i grupowego z psychologami. Sfinansowano 8 spotkań na basenie oraz dwudniowe spotkanie wyjazdowe o charakterze edukacyjno-integracyjnym.
W trakcie realizacji projektu zostały zaktywizowane zawodowo 4 osoby. 1 osoba otworzyła własną działalność gospodarczą a 4 osoby nawiązały stosunek pracy.
W celu realizacji działań Powiatowe Centrum współpracuje z wieloma instytucjami w tym m.in. z Powiatowym Urzędem Pracy w Kościerzynie i z Polską Organizacją Pracodawców Osób Niepełnosprawnych Oddział Pomorski.

 
 
Autor: W.P.
ostatnia modyfikacja dnia 7 Grudnia 2010
stworzone przez: derwi.pl
© PCPR Kościerzyna - archiwum.pcprkoscierzyna.pl