Archiwum - „Mój potencjał – moja ...
„Mój potencjał – moja szansa na samodzielne życie” – podsumowanie 2011r.
powrótStało się tradycją w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie, iż 6 grudnia odbywa się spotkanie podsumowujące realizację projektu systemowego. W tym dniu odbyło się spotkanie - w gronie Beneficjentów Projektu, realizatorów projektu, i zaproszonych gości - podsumowujące czwarty rok realizacji Projektu. Podczas spotkania, została przedstawiona prezentacja multimedialna realizowanego w 2011r. Projektu Systemowego pn.: „Mój potencjał – moja szansa na samodzielne życie” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Priorytet VII Promocja integracji społecznej. Działanie 7.1. Rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji, Poddziałanie 7.1.2 Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez powiatowe centra pomocy rodzinie Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013.
Celem ogólnym Projektu było zwiększenie szans na zatrudnienie i podniesienie kompetencji społecznych 20 osób usamodzielnianych i 28 osób niepełnosprawnych zagrożonych wykluczeniem społecznym z terenu Powiatu Kościerskiego.
Celami szczegółowymi projektu było:
- zapobieganie wykluczeniu społecznemu,
- stworzenie warunków do wejścia lub powrotu na rynek pracy,
- umożliwienie bezpłatnego udziału w zajęciach szkolnych w celu podniesienia wykształcenia,
- umożliwienie udziału w bezpłatnych kursach i szkoleniach.
W wyniku naboru do projektu - w formie: I etap ogłoszenia w prasie i radio w wyniku których przyjmowano deklaracje udziału kandydatów, w II etapie przeprowadzono rozmowy z kandydatami - przyjęto do Projektu 10 osób niepełnosprawnych i 10 osób usamodzielnianych oraz 9 osób z dysfunkcją narządu słuchu. Ponadto 19 osób z ubiegłych lat przystąpiło do kontynuacji udziału w Projekcie. Łącznie w 2011r. Projekcie uczestniczyło 48 Beneficjentów.
Uczestnicy Projektu korzystali z form wsparcia określonych jako instrumenty aktywnej integracji. W skład tych instrumentów wchodzą działania z 4 grup: aktywizacji zawodowej, edukacyjnej, zdrowotnej i społecznej.
Aktywizacja zawodowa prowadzona była w formie warsztatów i indywidualnych konsultacji. Przeprowadzono łącznie 123 godziny wsparcia w ramach którego Beneficjenci uczyli się m.in. metod i asertywności w poszukiwaniu pracy, przygotować dokumenty aplikacyjne, roli etyki w pracy i biznesie, komunikacji werbalnej i niewerbalnej podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jak przeprowadzić rozmowę telefoniczną z potencjalnym pracodawcą, jak skutecznie poruszać się na rynku pracy, czy nadaję się do prowadzenia własnej firmy.
Wsparcie z zakresu aktywizacji edukacyjnej pozwoliło na sfinansowanie zajęć szkolnych związanych z uzupełnieniem wykształcenia ogólnego na poziomie ponadgimnazjalnym 5 kobietom i 1 mężczyźnie oraz na dofinansowanie studiów wyższych 5 kobietom i 4 mężczyznom. Instrument ten pozwolił także na sfinansowanie szkoleń podnoszących kluczowe kompetencje o charakterze zawodowym lub zdobycie nowych kompetencji i umiejętności zawodowych umożliwiających aktywizację zawodową:
Kurs komputerowy II stopnia dla 8 osób,
Kurs komputerowy I stopnia dla 9 osób głuchych,
Obsługa kas fiskalnych dla 8 osób,
Operator koparko-ładowarki dla 5 osób,
ABC Przedsiębiorczości dla 8 osób,
Techniki Pamięciowe dla 39 osób,
Kurs języka angielskiego dla 8 osób,
Operator HDS - dźwigu samochodowego dla 2 osób,
Prawo jazdy kategorii B dla 5 osób,
Prawo jazdy kategorii C dla 3 osób,
Kwalifikacja wstępna przyśpieszona na przewóz rzeczy dla 1 osoby.
Zorganizowaliśmy także: kurs języka migowego I stopnia, w którym uczestniczyło 5 osób zarówno z dysfunkcją narządu słuchu jak i osoby słyszące; spotkanie z równości szans kobiet i mężczyzn; „Kobieta aktywna na rynku pracy” dla 10 kobiet;
Instrument aktywizacja edukacyjna pozwolił na zorganizowanie dla osób głuchych spotkań tematycznych pod nazwą „Formy wsparcia osób głuchych”. Dzięki współpracy z różnymi instytucjami odbyły się 3 spotkania: formy i rodzaje pomocy udzielane przez Ośrodki Pomocy
Społecznej i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie; formy i rodzaje wsparcia udzielane przez Powiatowy Urząd Pracy; ulgi i odpisy podatkowe za 2011r.
Aktywizacja zdrowotna pozwoliła na zorganizowanie dla 25 osób niepełnosprawnych 10 dniowych sesji zabiegów rehabilitacyjnych poprzedzonych badaniami lekarskimi i skierowaniem na zabiegi zgodnie ze stanem zdrowia oraz rodzajem niepełnosprawności. W ramach aktywizacji społecznej przeprowadzono 164 godziny wsparcia indywidualnego i grupowego z psychologami oraz 192 godziny poradnictwa specjalistycznego z psychologiem zarówno dla uczestników projektu jak i klientów pomocy społecznej znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
Projekt pozwolił również na realizację działań o charakterze środowiskowym, dzięki którym odbyła się wycieczka dla środowiska rodzicielstwa zastępczego do „Parku Dinozaurów” w Łebie dla wielodzietnych rodzin zastępczych. Zorganizowaliśmy także wyjazd do kina, teatru i centrum nauki „Experyment”. Uczestnicy wzięli też udział w dwudniowym treningu umiejętności społecznych, który był uzupełnieniem działań prowadzonych przez doradcę zawodowego i psychologów.
Składamy serdeczne podziękowania za współpracę:
- p. Janinie Czaja Dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kościerzynie,
- p. Mirosławowi Ginter Dyrektorowi Powiatowego Urzędu Pracy w Kościerzynie,
- p. Leszkowi Synak Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Kościerzynie
za pomoc w zorganizowaniu spotkań tematycznych dla osób głuchych (we wszystkich spotkaniach i szkoleniach na rzecz osób głuchych był obecny tłumacz języka migowego).