Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie

KościerzynaPCPR Kościerzyna

Powiat Kościerski - Serce Kaszub BIP Warsztat terapii zajęciowej Dom pomocy społecznej w Cisewiu Centrum Administracyjne Placówek - Opiekuńczo - Wychowawczych Dom pomocy społecznej w Stawiskach Stowarzyszenie Oliwskie Słoneczko Dolina Tęczy OHP Elektroniczna skrzynka podawcza

Archiwum - Działania w projekcie-terapia śmiechem

Działania w projekcie-terapia śmiechem

powrót

Działania w projekcie-terapia śmiechem

Podczas zajęć grupowych dn. 02 czerwca 2009r. z grupą 1 osób usamodzielnianych psycholog omawiał zagadnienia związane z hierarchią wartości, przykładach poświęceń dla innych. Poruszano także temat terapii śmiechem i roli poczucia humoru w życiu człowieka i w procesie leczenia.

Podczas zajęć grupowych dn. 02 czerwca 2009r. z grupą 1 osób usamodzielnianych psycholog omawiał zagadnienia związane z hierarchią wartości, przykładach poświęceń dla innych. Poruszano także temat terapii śmiechem i roli poczucia humoru w życiu człowieka i w procesie leczenia.

Uczestnicy projektu obejrzeli oparty na faktach film pt.: „Patch Adams”. Historię człowieka, który przezwyciężył własne słabości pomagając innym. Jego życie a następnie pobyt w szpitalu psychiatrycznym pomogły mu zrozumieć problemy innych ludzi. Dzieląc się z innymi pomocą i radością odnajdował ją w sobie. Będąc już po czterdziestce rozpoczął studia medyczne. W trakcie nauki dostrzegł niedoskonałość systemu szkolnictwa i służby zdrowia. Jednak doświadczenia ze szpitala psychiatrycznego uświadomiły bohaterowi niezwykłą rolę śmiechu i miłości w procesie leczenia. Wiedział, że śmiech pomaga w terapii,  zmniejsza lęk i przyśpiesza rekonwalescencję. Kiedy zjawiał się w szpitalu, w salach chorych fruwają baloniki, skaczą piłeczki, słychać śmiech i radość. Jego niecodzienne metody zjednują mu pacjentów ale wywołują też fale krytyki. Nauczyciele zarówno Patcha jak i jego pracę odbierali jako lekceważenie medycyny, a przede wszystkim ich autorytetu. Próbowano nawet usunąć go ze studiów, ale jak usunąć studenta, który ma najlepsze wyniki w nauce?

Patch Adams urodził się 28 maja 1945r. w Waszyngtonie. Jest uważany za świetnego lekarza, jak i klauna. Jest też osobą, która poświęciła ponad 30 lat swojego życia aby zmienił system zdrowotny w Stanach Zjednoczonych.
Doktor Adams jest znany na świecie jako wybitny mówca na temat stanów dobrego samopoczucia, humoru i śmiechu, jak również w zakresie tematyki dotyczącej systemu opieki zdrowotnej. Podchodzi do problemów społecznych i światowych w dziedzinie zdrowia z niesamowitym zapałem i w sposób motywujący do działania.

Patch Adams stał się prekursorem śmiechoterapii (gelotologii). W Polsce koncepcja wykorzystywania śmiechu i humoru w służbie zdrowia jest prawie nieznana mimo tego, że na świecie różne formy terapii śmiechem zyskują coraz większą popularność. W naszym kraju dotychczas jest podejmowane bardzo niewiele przedsięwzięć mających wprowadzić śmiech do służby zdrowia. Najbardziej znanym przykładem jest działalność Fundacji Doktor Clown. Pracownicy i wolontariusze Fundacji chodzą do dziecięcych szpitali przebrani w kolorowe stroje klaunów, z czerwonymi nosami i zabawnym makijażem, gdzie bawią i rozśmieszają dzieci. Pokazują sztuczki cyrkowe i rozśmieszają. A wszystko po to , aby zmniejszyć stres spowodowany pobytem w szpitalu, choroba i procesem leczenia.

Śmiech jest jednym z najpotężniejszych i najszybszych środków pozwalających zastąpić negatywny nastrój pozytywnym. Dlatego w Ameryce w ośrodkach w których wykorzystuje się terapię śmiechem uczy się pacjentów zaprzęgania siły humoru i śmiechu do walki z chorobą, depresją i złym samopoczuciem. Podczas tych zajęć pacjenci otrzymują sugestie, jak stosować i rozwijać humor – skorzystajmy z tych porad:
• przynajmniej raz dziennie porządnie się śmiej,
• oglądaj zabawne filmy,
• słuchaj swoich ulubionych komików,
• czytaj strony gazet i pism z zabawnymi obrazkami,
• kolekcjonuj te obrazki,
• rozmawiaj z przyjaciółmi, którzy mają duże poczucie humoru,
• stwórz „pokój śmiechu” i wypełnij go wszystkim, co może Cię rozśmieszyć,
• wyznacz krewnego lub przyjaciela, który będzie Ci pomagał w rozwijaniu Twojego poczucia    humoru, zwłaszcza podczas Twoich „dołków” emocjonalnych,
• bądź bardziej kreatywny – wymyślaj nowe pomysły na pobudzenie się do śmiechu.

 
 
Autor: W.P.
ostatnia modyfikacja dnia 17 Czerwca 2009
stworzone przez: derwi.pl
© PCPR Kościerzyna - archiwum.pcprkoscierzyna.pl