Archiwum - Mój potencjał - moja ...
Mój potencjał - moja szansa na samodzielne życie
powrótPowiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie w styczniu br. przystąpiło do realizacji projektu systemowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Na podstawie obserwacji działań jakie były podejmowane w roku ubiegłym postanowiliśmy zweryfikować projekt na 2009r. dzięki czemu mamy nadzieję, że tegoroczne działania projektowe są jeszcze bardziej przemyślane i jeszcze lepiej odpowiadają na potrzeby osób w nim uczestniczących.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie w styczniu br. przystąpiło do realizacji projektu systemowego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
Na podstawie obserwacji działań jakie były podejmowane w roku ubiegłym postanowiliśmy zweryfikować projekt na 2009r. dzięki czemu mamy nadzieję, że tegoroczne działania projektowe są jeszcze bardziej przemyślane i jeszcze lepiej odpowiadają na potrzeby osób w nim uczestniczących.
Celem głównym projektu jest zwiększenie aktywności zawodowej wśród osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo zagrożonych wykluczeniem społecznym, będących albo osobami usamodzielniającymi się (wychowankowie Zespołu Opiekuńczo-Wychowawczego i Rodzin Zastępczych) albo osobami niepełnosprawnymi. Cel ten chcemy osiągnąć poprzez realizację mniejszych celów jak: poprawa umiejętności komunikacyjnych, nabycie wiary we własne umiejętności, zwiększenie pewności siebie oraz poszerzenie umiejętności zawodowych.
Działania jakie będą realizowane w tym roku to m.in. kontynuacja niektórych zadań z ubiegłego roku: podniesienie wykształcenia, zmiana kwalifikacji zawodowych poprzez zdobycie nowego zawodu, spotkania indywidualne i grupowe z psychologiem i doradcą zawodowym, a także zabiegi rehabilitacyjne i wyjazdy na turnus rehabilitacyjny osób niepełnosprawnych.
Oprócz tego przewidzieliśmy warsztat z zakresu stylizacji i wizażu, możliwość nauki języka obcego (j. angielski i j. niemiecki), kursy komputerowe, szkolenia i inne działania według potrzeb.
Nowością w projekcie jest możliwość współfinansowania czesnego osób usamodzielniających się, które uczestniczą w projekcie i kontynuują naukę zdobywając wykształcenie wyższe (studia).
W celu integracji społecznej planujemy wyjazd uczestników do teatru, kina i na basen.
Z każdym uczestnikiem projektu zostanie podpisana umowa. Z osobami usamodzielniającymi się będą to Indywidualne Programy Usamodzielnienia, gdzie zostanie określona ścieżka edukacyjna, zawodowa i społeczna. Z osobami niepełnosprawnymi zaś będą to Programy Integracji Społecznej i Zawodowej.
Dzięki możliwościom jakie daje projekt systemowy w Powiatowym Centrum uruchomiliśmy bezpłatne dyżury specjalistów: radcy prawnego, psychologa ds. osób starszych i niepełnosprawnych, psychologa ds. dziecka i rodziny, pedagoga. Szczegółowe informacje nt. dyżuru znajdą Państwo na naszej stronie internetowej w zakładce Dyżury specjalisty lub telefonicznie.