Aktualności - Psychoterapia i zajęcia z ...
Psychoterapia i zajęcia z Integracji Sensorycznej
powrót
SI to inaczej zdolność do rozumienia i porządkowania bodźców i informacji dostarczanych
z otoczenia i z własnego ciała poprzez zmysły. Umiejętność ta pozwala dziecku zrozumieć, jak funkcjonuje otaczający je świat i nadaje sens nieustannie docierającym zewsząd bodźcom.
Jednym ze specjalistycznych wsparć realizowanego projektu „Rodzinnie w Powiecie Kościerskim” jest terapia sensoryczna. Indywidualne zajęcia odbywają się w specjalnie przygotowanej i wyposażonej Sali SI w budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie
w Kościerzynie. Sala powstała dzięki prowadzonemu projektowi przez Powiat Kościerski/Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Kościerzynie realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa 6 Integracja, Działalnie 6.2 Usługi Społeczne, Poddziałanie 6.2.2 Rozwój Usług Społecznych.
Metoda integracji sensorycznej to jedna z kilku metod, która wykorzystywana jest w pracy
z dziećmi, u których zaobserwować można m.in. trudności w zakresie umiejętności ruchowych, umiejętności szkolnych, nadpobudliwość psychoruchową, nadwrażliwość sensoryczną czy problemy z koncentracją. Terapia SI najczęściej przebiega w formie zabawy. Poprzez huśtanie się w hamakach, balansowanie, zabawy z piłką układ nerwowy i mózg dziecka uczy się właściwego reagowania na bodźce zewnętrzne i integracji wrażeń płynących z różnych zmysłów.
Uzupełnieniem zajęć z SI jest równolegle prowadzona psychoterapia. Również w tym wypadku PCPR w ramach projektu zaadoptował i wyposażył salę do tych zajęć. Specjalistyczne wsparcie prowadzone jest od początku roku, którymi objęte są dzieci z pieczy zastępczej.
Działania realizowane w Kościerzynie ułatwiają rodzinom zastępczym objęcie swoich podopiecznych kompleksową pomocą, co znacznie ułatwia sprawowaną nad nimi opiekę.