Aktualności - Zaproszenie na warsztaty
Zaproszenie na warsztaty
powrótZapraszamy na kolejną edycję ZAJĘĆ WARSZTATOWYCH DOSKONALĄCYCH UMIEJĘTNOŚCI POZYTYWNEGO KONTAKTOWANIA SIĘ RODZICÓW I DZIECI Zajęcia kierowane są do rodziców Zespołu Szkolno- Przedszkolnego nr 1 w Kościerzynie oraz innych zainteresowanych osób. Cele i zadania programu warsztatów realizuje się przy współpracy z Miejską Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kościerzynie. Układ treści oraz cele oparto na założeniach Programu Wspierania Rodziny Gdańskiej Fundacji Dobroczynności. Organizacja zajęć, warunki realizacji. Warsztaty realizuje się w Zespole Szkolno- Przedszkolnym nr 1 w Kościerzynie ("jedynka" przy klasztorze na ul. ul. 8 Marca). Obejmują łącznie 6 spotkań, podczas których odbywają się dwie równoległe formy aktywności, tj.: 1. Spotkania z rodzicami, które odbywają się w wymiarze 120 minut (w tym 90 minut wykładu, prelekcji lub zajęć warsztatowych, 30 minut konsultacji, dyskusji podsumowującej lub rozmów indywidualnych, ponadto czynności organizacyjnych- w zależności od potrzeb). 2. Zajęcia dla dzieci o charakterze opiekuńczym, rekreacyjno- edukacyjnym, przeznaczone dla dzieci, które nie miały możliwości pozostać w domu samotnie. Cele ogólne:
-doskonalenie umiejętności pozytywnego kontaktowania się rodziców i dzieci,
-wzmacnianie więzi rodzic-dziecko, -przeciwdziałanie potencjalnym konfliktom pomiędzy rodzicem a dzieckiem,
-przeciwdzialanie nałogom i uzależnieniom, -poszukiwanie sposobów reagowania w przypadku rodzin dotkniętych chorobą alkoholową lub innym uzależnieniem,
-wzmacnianie motywacji rodzica do refleksyjnego, konsekwentnego postępowania z dzieckiem, -kształtowanie lub wspieranie pozytywnych postaw rodzicielskich,
-wzmacnianie rodzicielskiego autorytetu.
Harmonogram spotkań; tematy zajęć:
1. Kochać i wymagać- koncepcja wychowania i rozwoju dziecka. Kochać odpowiedzialnie od poczęcia- zdrowa ciąża, zdrowe dziecko (analiza problemu FAS). Termin: wtorek 10.10.2017; godz. 16.30- 18.30 , sala nr 111.
2. Jak budować i wspierać autorytety rodziców oraz innych osób dorosłych. Zasady dobrego kontraktu. Przykład dorosłych jako baza dla dzieci uczących się przez naśladownictwo; rola racjonalizowania norm i zasad w utrzymaniu autorytetów. Termin: wtorek 17.10.2017; godz. 16.30- 18.30; sala nr 111.
3. Kary i nagrody w wychowaniu. Zasady pozytywnego motywowania dzieci do pracy szkolnej oraz do współpracy z dorosłymi. Termin: wtorek 24.10.2017, godz. 16.30- 18.30, sala nr 111.
4. Jak pomagać dziecku w pracy szkolnej. Uwarunkowania sukcesów szkolnych, przyczyny porażek. Cechy dobrego dialogu na linii dziecko- nauczyciel- rodzic. Formy i możliwości poszukiwania pomocy w zakresie działań lokalnych instytucji pomocowych i służb mundurowych. Termin: wtorek 14.11.2017; godz. 16.30- 18.30 , sala nr 111.
5. Role w grupie rówieśniczej- jak pomagać dziecku wyjść z negatywnej roli w grupie; jak ustrzec dziecko przed negatywnymi wzorcami i presją grupy. Kiedy dziecko sięga po używki, narkotyki, alkohol; sposoby rozpoznawania problemu oraz zapobiegania, formy leczenia i terapii. Termin: wtorek 21.11.2017; godz. 16.30- 18.30 , sala nr 111.
6. Jak inspirować dziecko i rodzica do pożytecznego spędzania czasu, wzmacniania więzi rodzinnych, integrowania w szerszym kontekście społecznym. Problem rodzica a problem dziecka- wdrażanie do samodzielności i odpowiedzialności. Potrzeba samorealizacji i uznania jako główne uwarunkowanie aktywności dziecka- kiedy dziecko realizuje się przez alkohol, narkotyki, inne środki uzależniające lub degradujące. Termin: wtorek 28.11.2017; godz. 16.30- 18.30, sala nr 111.
Prowadzenie, organizacja: mgr Grażyna Formela, mgr Sylwia Frenkiel, mgr Beata Widzińska. Kontakt: szkoła tel. 58 686 33 70 Grażyna Formela tel. 516 513 669